اخبار

اپل واچ سری ۶ در برابر سری ۵؛ چه تغییراتی دارد؟

applewatchsefamily.0
با رونمایی از اپل واچ سری ۶ تنها سوالی که باقی می‌ماند تفاوت آن از نظر طراحی، سخت‌افزاری و ویژگی‌ها با اپل واچ سری ۵ است.

ساعاتی پیش اپل جدیدترین سری ساعت هوشمند خود را معرفی کرد. اپل واچ سری ۶ که در دو مدل ۴۰ و ۴۴ میلی‌متری رونمایی شد، انتظار می‌رود جایگزینی برای اپل واچ سری ۵ در بازار شود. بااین‌حال، قصد داریم تفاوت‌های دو سری را با یکدیگر از نظرهای مختلف مانند طراحی، سخت‌افزاری، ویژگی‌ها و همچنین نرم‌افزاری بررسی کنیم. آیا اپل واچ سری ۶ جایگزینی مناسب برای سری ۵ خواهد بود؟

طبیعتا سوالی که هر بار با معرفی محصولی جدید از اپل به ذهن کاربران خطور می‌کند، دلایل برتری آن نسبت به مدل پیشین است. درواقع طرفداران محصولات کوپرتینویی‌ها هم‌اکنون از خود می‌پرسند که آیا اپل واچ سری ۶ نسبت به سری ۵ تغییرات مثبتی داشته است؟ چه امکاناتی حذف یا اضافه شده و آیا انتخاب سری ۶ به‌جای سری ۵ اقدامی درست خواهد بود؟ 

در پاسخ به چنین پرسش‌هایی باید گفت که دلایل مختلفی برای دانستن برتری سری ۶ نسبت به سری ۵ وجود دارد. اپل واچ سری ۶ از محصولات بالارده و پریمیوم کوپرتینویی‌ها محسوب می‌شود و درنتیجه حساسیت بسیار بالایی در مورد آن وجود دارد. اصولا اپل به عرضه محصولاتی با کیفیت بسیار بالا معروف است و کمتر پیش آمده که کاربران کوپرتینویی‌ها را به تولید دستگاه‌هایی معیوب یا پر از ایراد و باگ محکوم کنند.

اپل واچ نیز از سری محصولات کوپرتینویی‌ها است که هر نسخه از آن با استقبال کاربران روبه‌رو شد؛ برای مثال کافی است به طراحی نمونه اولیه از سری اپل واچ که سال ۲۰۱۵ معرفی شد نگاهی داشته باشیم. زبان طراحی اپل واچ از سری اول تاکنون تفاوتی نداشته است و درواقع بیشترین تغییرات در هر نسخه شامل بهبود عملکرد سخت‌افزاری می‌شود.

اپل واچ سری 6 در برابر سری 5؛ چه تغییراتی دارد؟

اپل واچ سری ۶ نه‌تنها امکاناتی ازجمله تشخیص سقوط، صفحه‌نمایش همیشه روشن و قطب‌نما را به‌همراه دارد؛ بلکه دارای حسگر SpO2 برای سنجش میزان اکسیژن در خون، صفحه‌نمایشی با روشنایی بیشتر و تراشه‌ای با بهبود عملکرد ۲۰ درصدی بسبت به اپل واچ سری ۵ است.

از نظر نرم‌افزاری شاید برخورداری هردو دستگاه از سیستم‌عامل watchOS 7 سبب شود که تفاوت بسیار کمی میان سری ۵ و ۶ اپل واچ مشاهده کنیم. به همین علت برای درک تفاوت‌ها باید به مسائل دیگر پرداخت. اپل واچ سری ۶ از قیمت ۳۹۹ دلار شروع می‌شود. مدل پایه برخوردار از صفحه‌نمایشی ۴۰ میلی‌متری است که تنها از GPS بهره می‌برد؛ اما  با پرداخت ۱۰۰ دلار بیشتر می‌توان مدل سلولی آن را خریداری کرد.

اپل واچ سری 6 در برابر سری 5؛ چه تغییراتی دارد؟

نسخه‌ای با صفحه‌نمایش بزرگ‌تر یعنی ۴۴ میلی‌متری نیز وجود دارد که برای مدل GPS آن ۴۲۹ دلار و برای مدل سلولی باید ۵۲۰ دلار پرداخت کنید. چنین قیمت‌گذاری برای اپل واچ سری ۵ نیز استفاده می‌شود؛ اما درحال‌حاضر غول فناوری تولید مدل‌های مختلف اپل واچ سری ۵ حتی نسخه‌های ویژه را متوقف کرده است.

درصورتی‌که بخواهیم از نظر طراحی تفاوت‌های میان اپل واچ سری ۶ و ۵ را مقایسه کنیم به موارد جزئی برخورد خواهیم کرد. اپل از زبان طراحی یکسانی در سری ساعت‌های هوشمند خود استفاده کرده است و تفاوت بسیار کمی میان مدل عرضه شده در سال ۲۰۱۵ با مدل جدید وجود دارد. همین امر سبب می‌شود که تفاوت اصلی به بخش سخت‌افزاری خلاصه شود.

اپل واچ سری 6 در برابر سری 5؛ چه تغییراتی دارد؟

اپل واچ سری ۶ مجهز به تراشه S6 شده است که به بهبود ۲۰ درصدی عملکرد ساعت هوشمند در اجرای اپلیکیشن‌ها ختم می‌شود. در این بین، عمر مفید باتری نیز به لطف مدیریت بهتر انرژی تراشه S6 تاحدودی افزایش یافته است؛ اما اختلاف میزان عمر مفید باتری میان دو سری مشخص نیست. در سری ۵ با هر بار شارژ کامل باتری می‌شد ۱۸ ساعت به‌صورت مداوم از ساعت هوشمند استفاده کرد.

سران اپل در خلال رونمایی از اپل واچ سری ۶ ساعت هوشمندشان به برخی ویژگی‌های جدید آن در زمینه سلامت و بررسی میزان تحرک روزانه اشاره کرد. شاید مهم‌ترین ویژگی جدید را بتوان حسگر SpO2 دانست که میزان اکسیژن موجود در خون را تنها در ۱۵ ثانیه اندازه می‌گیرد. این قابلیت در سری ۵ وجود ندارد. بااین‌حال، برخورداری هردو سری از watchOS7 سبب می‌شود که مدل‌های مختلف ااپل واچ سری ۶ و ۵ برتری نرم‌افزاری نسبت به یکدیگر نداشته باشند.

جمع‌بندی

باتوجه‌به امکاناتی که هردو اپل واچ سری ۶ و ۵ دارند باید گفت که ارتقای سری ۵ به ۶ کاری ضروری نیست؛ اما اگر بین دو سری قصد خرید یکی از آن‌ها را دارید طبیعتا سری ۶ می‌تواند گزینه بهتری باشد. بااین‌حال، اگر تنها ساعت هوشمندی از اپل می‌خواهید که فعالیت‌های ورزشی خود را بررسی کنید، اپل واچ SE گزینه‌ای ارزان‌تر با ویژگی‌های تقریبا مشابه است. از نظر نرم‌افزاری نیز watchOS7 برای اپل واچ SE نیز عرضه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید