اخبار

گزارش مالی اپل از سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۰ – ادامه رشد خدمات در سایه کرونا ویروس

apple tv plus06
apple q2 2020 financial results01

شرکت اپل در روز پنج‌شنبه ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ (۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) جدیدترین گزارش مالی خود را از سه‌ماهه منتهی به ۲۸ مارچ ۲۰۲۰ (منظبق بر سه‌ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰ این شرکت) منتشر کرد. مطابق این گزارش درآمد اپل در این سه‌ماهه به ۵۸٫۳ میلیارد دلار بالغ می‌شود که در مقایسه با سال گذشته با تنها ۱ درصد رشد روبرو شده است. این رقم البته هنوز فراتر از پیش‌بینی ۵۴٫۲۴ میلیارد دلاری برای این شرکت بوده و سود تقلیل‌یافته ۲٫۵۵ دلاری در هر سهم نیز با رشد ۴ درصدی از پیش‌بینی ۲٫۲۵ دلاری کاملا فراتر رفته است. البته این عملکرد مانع از کاهش ارزش سهام اپل نشده و در معاملات بعد از ساعات اداری، ارزش سهام این شرکت نزدیک به ۱٫۵ درصد کاهش یافت.

شرکت اپل در گزارش مالی پیشین خود از سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۹ درآمدی مابین ۶۳ تا ۶۷ میلیارد دلار و حاشیه سودی برابر با ۳۸ تا ۳۹ درصد را برای سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرده بود که با توجه به مسائل مرتبط با ویروس کرونا و بسته شدن گسترده فروشگاه‌های فیزیکی اپل دستیابی به این مهم چندان منطقی به نظر نمی‌رسید از همین رو اپل در یک گزارش خبری در اواسط فوریه از ناتوانی این مجموعه در برآوردن انتظارات پیشین سخن گفت.

apple tv plus06

تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل اپل با وجود تأثیر بی‌مانند و فراگیر کروناویروس در سطح جهانی از رشد این شرکت در سه‌ماهه اول ۲۰۲۰ سخن می‌گوید و آن را به رکوردشکنی بی‌سابقه بخش خدمات و عملکرد فوق‌العاده بخش پوشیدنی‌ها در این سه‌ماهه مرتبط می‌داند. از نگاه کوک، در شرایط دشوار امروزی، کاربران این شرکت به محصولات اپل برای برقراری ارتباط، کسب آگاهی، حفظ خلاقیت و سودمند بودن وابسته خواهند بود. مدیر عامل اپل در ادامه می‌افزاید: «حس انگیزش و الهام‌بخشی ما نه‌تنها در برآوردن این نیازها به شیوه‌های نوآورانه است بلکه همچنان به حمایت از واکنش[های مثبت] جهانی [به محصولات اپل در این بازه زمانی] نیز ادامه می‌دهیم؛ از ارسال ده‌ها میلیون ماسک صورت و محافظ‌های صورت ساخته شده به صورت سفارشی برای [مراکز] تخصصی پزشکی در سرتاسر جهان [گرفته] تا میلیون‌ها [دلاری] که به موسساتی نظیر Global Citizen و America’s Food Fund اهدا کرده‌ایم.»

با وجود شرایط نچندان مثبت اپل در این سه‌ماهه که از نگاه تیم کوک در غیاب کروناویروس می‌توانست کاملا دگرگون باشد، نتایج این شرکت به‌هر حال از انتظارات وال‌استریت فراتر رفت و رشد چشمگیر بخش پوشیدنی‌ها و خدمات آن، نتایج ضعیف ناشی از فروش پایین‌تر از انتظار آیفون‌ها را تا حدود زیادی خنثی کرده‌اند. اپل همچنین از اختصاص ۵۰ میلیارد دلار برای بازخرید سهام سخن گفته که نشانی از اطمینان این شرکت به سلامت کسب و کار خود حکایت دارد.

apple iphone 1103

از مجموع درآمد ۵۸٫۳ میلیارد دلاری اپل در این نوبت، ۴۴٫۹۶ میلیارد دلار به محصولت سخت‌افزاری و ۱۳٫۳۴ میلیارد دلار به موارد نرم‌افزاری و سرویس‌های این شرکت تعلق دارد. برای مقایسه ارقام ارائه شده در این بخش باید بدانید که در سال قبل سهم محصولات سخت‌افزاری ۴۶٫۵۶ میلیارد دلار بوده و سرویس‌های اپل نیز ۱۱٫۴۵ میلیارد دلار برای این شرکت درآمدزایی کرده بودند. بدین‌ترتیب سهم درآمدزایی محصولات سخت‌افزاری اپل در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ با نزدیک به ۳٫۴ درصد کاهش روبرو شده اما در بخش سرویس‌ها، نه‌تنها با افت روبرو نمی‌شویم بلکه افزایش ۱۶٫۵ درصدی آن به خوبی از تغییر سمت و سوی درآمدزایی در مجموعه اپل سخن می‌گوید.

دیدگاهتان را بنویسید