اخبار

((های سنس)) گوشی مجهز به نمایشگر رنگی جوهر الکترونیکی را به‌ نمایش گذاشت

hisense ces 2019 scaled

های‌سنس به‌تازگی در نمایشگاه CES 2020، نمونه‌ی اولیه‌‌ی گوشی هوشمندی با نمایشگر جوهر الکترونیکی را به‌نمایش گذاشته است که محصول جالبی به‌شمار می‌آید.

نمایشگرها راه تعامل با گوشی‌های هوشمند هستند و روی تجربه‌ی کار با این محصولات اثر مستقیمی می‌گذارند. بهره‌مندی گوشی‌ها از نمایشگرهای دارای وضوح چشمگیر و نرخ نوسازی زیاد و دقت رنگ عالی باعث می‌شود کاربران زیادی به آن‌‌ها تمایل نشان دهند. نمایشگرهای امروزی مشکل مهمی دارند و آن پرمصرف‌بودن است؛ هر ثانیه‌ای که به نمایشگر باکیفیت گوشی‌تان خیره می‌شوید، میزان درخورتوجهی از انرژی باتری مصرف می‌شود. از زمان تولد گوشی‌های هوشمند تا امروز، شرکت‌های مختلف سعی کرده‌اند میزان مصرف انرژی نمایشگرهایشان را بهینه کنند تا باتری کمتری مصرف کنند. با‌ این‌حال با نگاهی گذرا به سال‌های اخیر، متوجه می‌شویم پیشرفت‌ها در‌این‌زمینه با سرعت سریعی پیگیری نشده است. نمایشگرهای دارای جوهر الکترونیکی یکی از راه‌حل‌های نسبتا جدید برای حل این مشکل هستند.

216b2dac 65e6 443e 9f8d e68278135f0d

های‌سنس ای ۵ (Hisense A5) گوشی هوشمندی بود که نخستین‌بار سال گذشته‌ی میلادی با نمایشگر مجهز به جوهر الکترونیکی معرفی شد؛ با‌وجوداین، گوشی مذکور از نمایشگری سیاه‌و‌سفید استفاده می‌کرد. های‌سنس به‌تازگی در نمایشگاه CES 2020 نمونه‌ی اولیه‌ی گوشی دیگری را به‌نمایش گذاشته است که این‌بار از جوهر الکترونیکی رنگی استفاده می‌کند. درواقع، این گوشی هنگام عرضه به بازار احتمالا نخستین گوشی دنیا با چنین نمایشگری خواهد بود. در‌حال‌حاضر، جزئیات مربوط به گوشی جدید های‌سنس بسیار اندک هستند و طبق ادعای برخی منابع، نمایشگر به‌کار‌رفته در گوشی جدید در‌مقایسه‌با گوشی A5 کنتراست بهتر و نرخ نوسازی بیشتری دارد.

به‌طورکلی، نمایشگرهای تک‌رنگ جوهر الکترونیکی نرخ نوسازی کمی دارند و این نرخ نوسازی در نمایشگرهای رنگی جوهر الکترونیکی حتی کمتر هم می‌شود که نکته‌ای مثبت به‌شمار نمی‌آید و لذت کار با دستگاه را کاهش می‌دهد. البته فراموش نکنید این نوع نمایشگرها بیشتر در کتاب‌خوان‌های الکترونیکی استفاده می‌شود و کم‌بودن نرخ نوسازی برای این نوع محصولات مشکل خاصی به‌شمار نمی‌آید و روی تجربه‌ی کار با آن‌ها اثر منفی چندانی نمی‌گذارد. با‌این‌حال، استفاده از چنین نمایشگرهایی در گوشی‌های هوشمند کار عاقلانه‌ای نیست؛ زیرا محدودیت‌های زیادی به‌همراه می‌آورد و به تجربه‌ی کار با دستگاه لطمه‌ی شدیدی وارد می‌کند.

طبق گفته‌های برخی رسانه‌ها به‌نقل از منابعی مطلع،‌ پنل‌های جوهر الکترونیکی قرار است در سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی وارد مرحله‌ی تولید انبوه شوند. این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که های‌سنس اعلام کرده است فعلا قصد ندارد زمان عرضه‌ی گوشی جدیدش را مشخص کند.

نمایشگرهای جوهر الکترونیکی با وجود ضعف‌هایی مثل نرخ نوسازی کم، از ویژگی‌های مثبتی نیز بهره‌مند هستند. این نوع نمایشگرها میزان خستگی چشم را بسیار کاهش می‌دهند و خوانایی بسیار زیادی دارند و همین موضوع باعث می‌شود مخصوص کتاب‌‌خوان‌های الکترونیکی نظیر کیندل‌های آمازون باشند. همچنین، استفاده از این نوع نمایشگرها در گوشی‌های هوشمند می‌تواند در نوع خود جالب باشد. اگر های‌سنس بتواند با استفاده از روشی خاص مشکل مربوط به نرخ نوسازی نمایشگر گوشی‌اش را برطرف کند، عرضه‌ی آن به بازار اتفاقی جالب خواهد بود و احتمالا استقبال مناسبی از آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید